Milí přátelé,

podzim se obarvil do krásných barev a alespoň tady na Valašsku na nás dýchá mrazivými teplotami. Daří se vám pěstovat schopnost nesoudícího pozorování? Možná právě příroda může být tím místem, které stojí za to vnímat všemi smysly. Máme svobodu vidět, slyšet a dotýkat se. kdy jste naposledy zažili naplněnou potřebu dotyku, že i při vzpomínce na danou situaci ji znovu cítíte v těle?

Při nedávném workshopu věnovaném základům nenásilné komunikace v jedné komunitní škole jsme narazili na téma kongruence. Už jste to slovo slyšeli? V matematice se vyjadřuje rovnítkem s vlnou a znamená shodu. V komunikaci znamená shodu mezi tím, co se děje uvnitř nás a tím, co komunikujeme. Pokud vnitřní prožívání a vnější komunikace nejsou ve shodě, partner/ka v komunikaci to vycítí a reaguje na to. Můžeme být zmatení...
4 kroky v nenásilné komunikaci nám nejen říkají, jakým způsobem a co můžeme komunikovat. Pomáhají nám vyznat se v tom, co se v nás děje. Více si rozumět. A potom toto komunikovat. I proto máme tak rádi nenásilnou komunikaci. napojení na tělo a naše smyslové vnímání nás potom učí zůstávat v konkrétním čase a prostoru a neodbíhat do fantazií, minulosti, hodnocení a interpretací. No a přeci jen, kdybychom se v této úžasné a kreativní oblasti ocitli, 4 kroky a jejich praxe nás může přivézt k vědomí, že jsme právě tam.

Ať žije podzim, teplé barvy chladivého podzimu! Ať vás tento podzimní vzduch vyživuje, ukotvuje vás v přítomnosti a naplňuje krásou bytí. 

 

Vaše 4UŠI!